نمایش 9 24 36

گاز رومیزی

پیشرفت روز افزون تکنولوژی باعث بوجود آمدن تغیرات بسیاری در زندگی ها شده است که لوازم آشپزخانه نیز در این تغییرات تفاوت هایی داشته اند که از جمله آن حضور گاز رومیزی است.
گاز صفحه ای بروز ترین مدل در میان تمام گازهای موجود است که مزیت های بسیار بالایی در مقابل اجاق گاز های قدیمی دارد بعلاوه طراحی شیک گازهای رومیزی فضای یک آشپزخانه را مدرن می کند و در بازار گازهای صفحه ای به گاز توکار نیز شهرت دارند.

اجاق گاز رومیزی در مدل های بسیاری طراحی و تولید شده اند و دارای صدها مدل تنوع هستند که هرکدام از این مدل ها زیبایی منحصر خودشان را دارند همچنین هریک از گازهای صفحه ای دارای میزان مصرف انژری مرتبط به خودش است و به طور کلی در دو مدل گاز صفحه ای برقی و گازی هستند.

انواع گاز رومیزی

مدل های گازصفحه ای هرکدام تعداد شعله های مختلفی دارند که کوچکترین عضو خانواده اجاق گازهای رومیزی مدل تک شعله آن می باشد که به طور کلی تا 4 شعله ی این گازها را می توان در دسته سایز کوچک شمرد و طبیعتا مناسب خانه هایی با تعداد کم تر است.

دسته دیگر گازهای صفحه ای که می توان با عنوان سایز بزرگ نام برد که مدل های 5 شعله ، 6 شعله و بعضی از تولید کنندگان تا مدل 7 شعله را روانه بازار کرده اند؛ که مرسوم ترین آنها همان مدل های 5 ، 6 شعله می باشد. و قطعا مناسب خانه هایی با جمعیت بیشتر و فضای آشپزخانه بزرگ تر است.

اکثرا گازهای رومیزی تولید شده با جنس صفحه ی شیشه ای می باشند که برای نظافت آنها باید از مواد شوینده مخصوص اینکار استفاده کنید. اما در خصوص شیشه ای بودن جنس صفحه ی گاز اصلا جای نگرانی نیست چراکه شیشه بکار رفته در آن کاملا مقاوم در برابر گرما و ضربه می باشد که به آنها شیشه سکوریت نشکن می گویند.

شبکه‌ی شعله‌های گاز صفحه ای از جنس چدن می باشد که هیچگونه آسیبی در برابر حرارت مستقیم نمی بیند و در بلند مدت نیز بدون ذره ای تغیر رنگ و صدمه بجا می ماند.

تمام گازهای رومیزی دارای یک فندک خودکار می باشند که انجام کار اشتعال را به آسانی و سهولت می توانید انجام دهید، در اصل یک گاز صفحه ای مزیت های بسیاری در مقایسه با مدل های قدیمی دارد اما تنها ضعف این گازهای بروز عدم وجود فر درآنهاست

اصلی ترین مزیتی این مدل گاز لذت بخش بودن آشپزی و حتی آسان تر شدن پخت و پز می باشد زیرا اکثر گازهای رومیزی یک شعله پلوپز دارند که حرارت را به صورت یکنواخت در تمام بخش های قابلمه پخش می کند.

در حقیقت اجاق گاز صفحه ای جهت پخت و پاز آسان و راحت تولید شده است که طی این مدت زیبایی ویژگی حائز اهمیت در طراحی انواع گازهای رومیزی می باشد.

ویژگی های گاز رومیزی خوب

نکته اصلی در خرید گاز صفحه ای این است که باید بدانیم یک اجاق گاز خوب چه ویژگی هایی دارد؛ مهم ترین مورد مقاوم بودن صفحه ی گاز در قبال هرگونه ضربه و حرارت است.
موارد دیگری که مشخصات گاز صفحه ای خوب می باشد:

1) میزان توان حرارتی بالای اجاق
2) سرشعله های قابل شستشو
3) کیفیت بالای فندک و ترموکوپل
4) جنس مقاوم سرشعله ها است که اکثرا چدنی می باشند.

گاز صفحه ای شیشه ای و استیل

اگر به قصد خرید اجاق گاز رومیزی به یک فروشگاه مراجعه کنید متوجه می شوید که جنس گازهای صفحه ای دارای 2 مدل شیشه ای و استیل است و سوالی که ممکن است برایتان بوجود آید کدام یک از این مدل ها مناسب است؟

در پاسخ این سوال باید بدانید که معمولا گاز صفحه ای استیل از مقاومت بالایی برخوردارند که همین موضوع باعث زیاد بودن عمر این جنس اجاق گاز شده است اما مسئله ای که در گاز رومیزی استیل وجود دارد نظافت سخت تر آن نسبت به دیگر جنس اجاق است.

و اما گاز رومیزی شیشه ای اصلی ترین مزیتی که دارد امکان نظافت آسان است که به آسودگی کشیدن یک دستمال خیس تمیز و براق می شود و گرچه که مقاومتی کمتر از استیل دارند اما به خودی خود کاملا با دوام هستند و اکثر تولیدکنندگان گاز رومیزی از شیشه های نشکن سکوریت برای طراحی صفحه ی اجاق استفاده نمی کنند و اصلای جای نگرانی در قبال شکستن شیشه آن نیست.

شعله پلوپز در گاز صفحه ای

طراحی نوع چیدمان شعله های یک گاز با دیگر مدل های خود متفاوت است و اصلی ترین تفاوتی که در چدمان شعله ها وجود دارد، تفاوت در جایگاه شعله پلوپز می باشد؛ که در یکسری از مدل ها این شعله در وسط قرار دارد و در دیگر مدل ها در شعله های کناری قرار می گیرد.

مسئله ای که ممکن سوال شود کدام حالت بهتر است؟

ابتدا باید درنظر داشته باشید که خرید هرکدام از این دو حالت می تواند کاملا به سیلقه شخص بستگی داشته باشد، اما موردی که باید به آن توجه کنید میزان استفاده شما از شعله پلوپز می باشد.

چرا که اگر قرار است از شعله ی پلوپز زیاد استفاده کنید و یا خانه ای پرجمعیت هستید و اکثرا با قابلمه های سایز بزرگ پخت و پز می کنید بهتر است مدل گاز پلوپز کنار را انتخاب کنید تا بتوانید دسترسی راحتر و سریع تر به دیگر شعله ها داشته باشید و وجود یک قابلمه بزرگ بر روی اجاق گاز مانع کار شما نشود.